Ekstremalna Droga Krzyżowa
Nie warto żyć normalnie,
warto żyć ekstremalnie.
Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa – EDK – polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. To nie jest pielgrzymka – nie ma w EDK przewodnika. To indywidualna forma modlitwy. Każdy wyrusza na własną odpowiedzialność!!!
Kiedy i gdzie?
Piątek – 11 kwietnia – kościół św. Pawła w Bergen. Wszystkich uczestników zapraszamy do uczestnictwa we Mszy św. w j. norweskim o godz. 19.00.
Milczenie
W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje reguła milczenia. Obowiązuje ona od momentu I stacji drogi krzyżowej. – Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Owocne uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej to uczestnictwo z zachowaniem całkowitego milczenia.
Zasady uczestnictwa
Pamiętaj, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych.
Koniecznym jest, aby każdy się zarejestrował.
Zanim wyruszysz …
Koniecznie:
- przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
- weź ze sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
- miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
- sprawdź lokalną prognozę pogody,
- poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
- zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
- przemyśl to, jak wrócić po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,
- zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy
Warto:
- przygotować sobie własny drewniany krzyż,
- mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
- koniecznie należy GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony
Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.
Dlaczego warto wziąć udział
Podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej można doświadczyć prawdziwego spotkania z Bogiem i przemiany.
Ci, którzy wzięli udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, mówią, że: było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa…
Droga w telefonie:
Koniecznym jest pobranie trasy na swój telefon. Dzięki temu możesz skutecznie dotrzeć do celu nawet w największych ciemnościach i przy najgorszej pogodzie.
Kontakt
Jeśli masz pytania, wątpliwości możesz zapytać tych, którzy byli w minionych latach na EDK w Bergen:
Paweł / lider EDK/ – tel. 980 04 522
ks. Janusz – tel. 990 98 456
Więcej informacji
Wiecej informacji można znaleźć na stronie www.edk.org.pl