PIELGRZYMKA do kościoła św. Krzyża na Fanie ——— aktualizacja informacji
1. Tradycja pielgrzymowania
W naszej parafii od 2019 r. udajemy się z pielgrzymką do kościoła św. Krzyża na Fanie – Fana kirke. Czynimy to w sobotę przed lub po 14 września, kiedy to przeżywamy liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża św.
2. Tegoroczne pielgrzymowanie
Również w tym roku pragniemy kontynuować naszą tradycję pielgrzymowania. Dlatego w sobotę, 10 września, udajemy się w pielgrzymce do kościoła św. Krzyża.
3. Rozpoczęcie pielgrzymki
Rozpoczęcie pielgrzymki będzie o godz. 15.20 z dawnej stacji kolejowej Stend (zobacz na mapie). Jest to 2 km trasy chodnikiem, równolegle wzdłuz drogi. O godz. 16.00 – Msza św. w kościele Fana kirke
4. Pielgrzymowanie z kościoła św. Pawła do Fana kirke – aktualizaja informacji
Zapraszamy na dłuzszą trasę pielgrzymki, tzn. z naszego kościoła św. Pawła do Fana kirke – tj. 17,5 km. Już kilka osób potwierdziło swoją chęć, z czego się cieszymy 🙂 . Zapraszajmy się wzajemnie, aby jak najwiecej nas wzieło udział.
Wyruszamy wspólnie o godz. 10.30 od naszego kościoła, ze wspólną modlitwą i śpiewem. O godz. 15.20 dołączymy do wszystkich rozpoczynających pielgrzymowanie w Stend. Po drodze oczywoiście przewidzane są postoje :).
Z histori kościoła św. Krzyża na Fanie:
Budowa kościoła Świętego Krzyża w Fana rozpoczęła się w drugiej połowie XII wieku i zakoćzona w latah 1220. Papież Grzegorz IX w bulli z 1228 roku mówi, że kościół był w tym czasie i kościołem parafianym i kaplicą szpitalną.Później również kaplicą królewską. Krucyfiks z kościoła w Fana znajduje sie dzisiaj w Muzeum Historycznym w Bergen (Kirkesamlingene). W średniowieczu znajdował się w kosciele w Fana równiez krzyż srebrny, który zgodnie z tadycją wyłowiony został z morza przez dwu braci rybaków. Krzyżten znany był z cudów a pielgrzymk do kościoła w Fana były w średniowieczu tradycją. Nie ma wielu źródeł historycznych na ten temat, ale wiadomo, że po Reformacji w latah 1530-tych Kryż ten został usunięty z kościoła przez duńskiego urzędnika (lensman) Tor Roed, który splądrował kościoł zabierając wszysk co dało się przetopić. Stebrny krzyż nie został nigdy odnaleziony – najprawdopodobniej zatonął podczas przepraawy do Bergen. O skali poularności pielgrzymek i uzdrowień w kościele Św. Krzyża w Fana może również świadczyć fakt, że pod koniec XVI wieku luterański pastor w Fana kozał spalić sześć wozów z laskami i kulami, które uzdrowieni pielgrzymi zostawili w kościele przed Reformacją. Po reformacji pielgrzymki do koscioła w Fana powoli ustały – zostały zabronione.