małżeństwo
Sakrament małżeństwa jest to nierozerwalny związek ochrzczonych: mężczyzny i kobiety, których Chrystus uświęca i uzdalnia do spełniania obowiązków małżeńskich i rodzinnych.
Do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego potrzebne jest spełnienie trzech warunków:
Zadaniem duszpasterzy jest troska o dobre przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Bezpośrednie przygotowanie ma na celu uświadomienie narzeczonym czym jest sakrament małżeństwa w Kościele katolickim. W tym celu odbywa się katechizacja przedmałżeńska.
W przypadku spisywania protokołu przedmałżeńskiego poza parafią narzeczonych wymagana jest zgoda z parafii jednego z narzeczonych.
Sporządzony protokół rozmów przedmałżeńskich, podpisany przez narzeczonych i kapłana prowadzącego te rozmowy jest podstawą udzielenia sakramentu małżeństwa.
Jeśli sakrament małżeństwa jest udzielany w innej parafii niż sporządzony protokół, wówczas do tej parafii jest wysyłana licencja. Dlatego wcześniej narzeczeni ustalają z księdzem, gdzie zawierają sakrament małżeństwa, a gdzie są przeprowadzane rozmowy!
Przynależność do parafii jest na podstawie zamieszkania, a nie zameldowania (powyżej 3 miesięcy) /KPK kan.102-107/.
Aby przeprowadzić rozmowy przedmałżeńskie w Norwegii narzeczeni muszą posiadać numery personalne (na tej podstawie otrzymują zaświadczenia ze Skatteetaten o stanie cywilnym).
Jeśli rozmowy przedmałżeńskie są w Norwegii, a sakrament w parafii w Polsce to licencja do pobłogosławienia jest przesyłana do tej parafii.
Jeśli narzeczeni zawierają małżeństwo konkordatowe w Polsce muszą pamiętać, aby do parafii zawierania sakramentu małżeństwa dostarczyć trzy egzemplarze „Zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”, wydanego przez USC w Polsce.
Małżeństwo konkordatowe zawarte w Polsce ma skutki cywilne. Potwierdzenie cywilne, zawartego konkordatowego małżeństwa w kościele, można uzyskać w USC miejsca zawierania.
Aby zawarte małżeństwo w Polsce było uznane w Norwegii, należy postarać się o tzw. „Apostille” (Dział Legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie). Z tak potwierdzonym dokumentem należy zgłosić się do Skatteetaten.
W Norwegii ten dokument zamawia się elektronicznie z biura Skatteetaten w następujący sposób:
W Norwegii ten dokument zamawia się elektronicznie z biura Skatteetaten w następujący sposób:
Jeśli narzeczeni zawierają małżeństwo w Polsce i tam chcą także sporządzić rozmowy przedślubne to wówczas udają się do parafii zamieszkania w Norwegii z prośbą o zgodę na przeprowadzenie rozmów kanonicznych poza swoją parafią (zgłaszają się z zaświadczeniem o stanie cywilnym czyli tzw.„Utskrift av registrerte opplysninger”, a w sytuacji, gdy są po ślubie cywilnym z zaświadczeniem o historii stanu cywilnego czyli tzw. „sivilstandshistorikk”. Te dokumenty można pobrać elektronicznie z biura Skatteetaten). Po przedstawieniu tego dokumentu otrzymują od księdza w Norwegii zgodę na sporządzenie protokołu w Polsce. Z tą zgodą udają się na I rozmowę po wcześniejszym umówieniu się z księdzem w Polsce (3 miesiące przed ślubem).
Oprócz dowodów osobistych, metryki chrztu z adnotacją o bierzmowaniu i świadectwa katechizacji przedmałżeńskiej, przynoszą także dokument z Skatteetaten: cywilne zaświadczenie wykluczające przeszkody czyli tzw. „prøvingsattest”(zaświadczenie w dniu ślubu nie może być starsze niż cztery miesiące).
W Norwegii ten dokument zamawia się elektronicznie z biura Skatteetaten w następujący sposób: